Traadi tootmine
Traadi tootmine ja liigitamine
Traat on väikese (harilikult ümmarguse) ristlõikega pikk metallmaterjal, mida toodetakse valtsimise (5 — 12 mm) või ja tõmbamise (kuni 5 mm) teel.
Traat on väikese tavaliselt ümmarguse, nelinurkse, kuusnurkse, ovaalse, kolmnurkse või mingi muu ristõikega pikk ja peen metalltoode, läbimõõduga kuni 12 mm.
Üldjuhul valmistatakse traati valatud varrasmaterjalist, mis seejärel valtsitakse ja vajadusel (alla 5mm läbimõõdu puhul) tõmmatakse.
Valtsimine on lehtmetalli või traadi tootmine survevaltside abil.
Üldjuhul valmistatakse traati valatud varrasmaterjalist, mis seejärel valtsitakse ja vajadusel (alla 5mm läbimõõdu puhul) tõmmatakse.
Tõmbamine on metallidesurvetöötlemine ümmarguseristlõikega materjalide või pooltoodete saamiseks.
Traadi valtsimisel ja tõmbamisel kaasneb alati tema ristlõike kahanemine ja pikkuse suurenemine.
Traati toodetakse terasest, vasest, alumiiniumist ja muudest väärismetallidest või nende sulamitest.
Mingist metallist valmistatud traat võib olla kaetud teise metalli kihiga nõndanimetatud bimetall traat.
Terastraati kasutatakse trosside, ehitussarruste, võrkude, kinnitusvahendite toomisel, sidumisvahendina ja paljudel teiste toodete valmistamisel lähtematerjalina.
Vasest, alumiiniumist, volframist ja niklisulameist valmistatud traate kasutatakse elektri- ja mähisejuhtmete valmistamiseks elektroonikatööstuses ja mujal.
Kuld-, hõbe-, plaatina— ja teistest väärismetallidest traati kasutatakse elektroonikatööstuses, laboratooriumides, ehtetööstuses jne.
Okastraat on traadist punutud ogadega materjal, mida kasutatakse peamiselt piirete ja kaitserajatiste ehitamisel.