Kultuuriajalugu

LIIVIA KROON Eesti kultuuriajalugu

Raimond Valgre

Valgre sündis 7. oktoobril 1913 Riisiperes. Pärnuga sidus teda see, et sõjaeelsetel suvedel mängis ta Rannasalongi tantsuorkestris, vahendasid rahvusringhäälingu uudised.

Viis aastat tagasi otsustas Pärnu Rotary klubi, et kuulsa helilooja mälestuse võiks jäädvustada just Pärnus. Skulptor Rait Pärg oli samuti siitsamast oma linnast võtta.

Skulptuur tuli täpselt selline, nagu kavandatud. Linlased ja külalised armastavad end siin pildistada lasta, helilooja põlve on nad istudes suisa läikima nühkinud. Kõlaritest monumendi kõrval kostub pidevalt Valgre muusikat, see vaikib vaid öötundideks. Ja klubi liikmed käivad tähtpäevadel Valgre pead pesemas.

«Ma olen püstitatud eesmärgiga rahul,» ütles Raimond Valgre kuju autor Rait Pärg. «Ma tahtsin, et minu kodulinnal oleks üks selline skulptuur, mille kõrval saab kenasti istuda ja temaga ühel tasandil samastuda. Ma olen ikka siit aeg-ajalt läbi sõitnud ja vaadanud, et mõnikord on isegi moodustunud järjekord neile pildistajatele.»

Valgre suri detsembris 1949, elades vaid 36 aastaseks. Kuid ta jõudis kirjutada kümneid laule, mis on eestlastele väga armsaks saanud.


Посетители
Архивы