Saed ja saagimine
Saag on üks vajalikumaid ja levinumaid tööriistu nii koduses majapidamises, väiketöökojas kui ka puidu- ja mööblitööstuses.
Saag on üldjuhul hammastega tööriist materjalide lõikamiseks.
Traditsiooniliselt kasutatakse saagi kõige rohkem puidu lõikamiseks, kuid saagida saab ka näiteks metalle, plastmasse, luud ja kivi.
Saag on üks vanemaid tööriistu, mille eelkäijaks võime lugeda juba kiviaegseid sakilise servaga kivist ja luust lõikeriistu.
Nii sae kasutamise oskus kui ka seda tähistav sõna võeti üle sakslastelt. Esimesena hakkasid eestlased kasutama uurdesaage ning väikesi noaga sarnanevaid ora- ehk tikksaage ja puss-saage, mida kasutati peamiselt nõude ja rataste valmistamisel. Orasaage nimetati mõnikord ka vargasaagideks, sest vargad kasutasid neid aidalukkude väljasaagimiseks. Esimeste saagide hulgas oli ka piki käepidet kinnitatud väikese lõikesügavusega põõnasaag. Mujal väga varajane raamsaag levis Eestis alles 19. sajandi teisel poolel ning meile kõige tuttavam vukssaag alles sajandi lõpul.
Käsisaag on tööriist, mida kasutatakse käsitsi saagimiseks.
Vukssaag on üldotstarbeline puidusaagimise käsisaag.
Lauasaag
Mihkli Talumuuseumis
Saagi iseloomustavateks suurusteks on eelkõige saehamba kuju ja suurus (hammaste arv ühe tolli kohta). Saeketta tähtsamateks parameetriteks on lisaks ketta läbimõõt ja paksus. Sõltuvalt otstarbest (risti- või pikisaagimine) on saehambad erineva kujuga, kuid kasutatakse ka universaalsaage.
Ühtlase paksusega saeleht või -ketas kipub saagimisel hõõrdumise ja soojuspaisumise tõttu saeteesse kinni jääma. Seetõttu saehambad enamasti räsatakse – painutatakse vaheldumisi kummalegi poole kõrvale. Samal otstarbel võidakse hambaid ka paksendada, ketas osaliselt nõgusaks lihvida või kasutada hambatippudesse kinnitatud kõvasulamplaatidega saage.
Järkamisrenne ehk saagimisrenn abil on hõlpus lõigata täpse pikkuse ja kujuga detaile.
Mõned ohutusalased nõuanded
- Saagimise ajal hoja teine käsi nii, et saag sulle kätte ei lõikaks, kui saeteest välja hüppab.
- Ära kunagi kiirusta.
- Töötamise ajal ära lase tähelepanul hajuda.