Puitplaadid

 

      Puitplaadid: vineer, puitlaastplaat (tavaline või OSB), puitkiudplaat (pehme, MDF või kõva).

Kõiki neid on saadaval erineva niiskuskindlusega, pealistatuna muude materjalidega jne.

     Laastplaat (puitlaastplaat) on peenestatud pudust ja sideainest kokku pressitud mööblitoore ning ehituamaterjal.

OSB plaadi põhiline väärtus seisneb selle füüsikalis-mehaanilistes omadustes mis otseselt sõltuvad kiu geomeetriast ja selle orientatsioonist plaadi sees.

     Kiudplaat (puitkiudplaat) on  taimsetest kiududest ja sideainest koosnev tihe lehtmaterjal.

     Vineeriks nimetatakse õhukesi, puitlehti, mis on saadud tüvepuidust ringkoorimuse (treimise), hööveldamise või saagimise teel.     

     Vineer on kihiline materjal, mis valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonilehtede) kokkuliimimise teel (vineeri paksus on 4–30 mm). Vineer on liimpuitleht, mis saadakse kolme või enamat spoonikihti ristamisi kokku liimides.

Vineeri valmistamiseks kasutatakse kase- ja okaspuitu. Kasevineer on kõige tugevam. Välitingimustesse sobib niiskus- ja veekindel kasevineer, selle saamiseks kasutatakse veekindlaid liime. Vineerplaatide tavalised laiused on 1520 x 1520 mm.

Üldiselt on okas- ja lehtpuu vineerplaatide valmistamise protsess sama: palgi koorimine, palgi aurutamine ja/või leotamine, vineeri lõikamine, vineeri kuivatamine, vineeri ettevalmistamine, liimi pealekandmine, pressimine, paneeli parajakslõikamine ja paneeli lihvimine.

     Vineeripakk on spooni valmistamiseks ettenähtud palk.

     Spoon – (lehtvineer) õhuke (0,3 — 3 mm paksume) puitmaterjal, mida kasutatakse vineeri ja painutatud detailide tootmiseks ning pindade katmiseks.Spooni tooraineks on vineeripakk, mille küljest lõigatakse kas ringkoorimise või hööveldamise teel õhukesi puidulehti. Töötluseks valitakse võimalikult veatud ja oksteta pakud. Elastsuse suurendamiseks kuumutatakse pakke vees või veeaurus (sõltuvalt vineeripaku läbimõõdust enamasti 8 tundi, tihedama tekstuuriga puidu puhul kauem).

     Höövelspooni kasutatakse kõige rohkem puitplaatide dekoratiivseks pealistamiseks. Seetõttu pööratakse nii puiduliigi kui ka paku lõikesuuna valikul suurt tähelepanu puidu tekstuurile. Kõige ilmekama tekstuuriga on tangentsiaalselt lõigatud spoon.

 

RistsõnaPuitplaadid_1

Посетители
Архивы