Pindade puhastamine

     Saetud puidupind on kare. Pindade puhastamiseks kasuta rasplit, viili ja lihvimispaberit. Tööeseme otsi ja kumeraid servi silutakse kõigepealt lapikviiliga, nõgusaid serv aga poolümar— või ümarviiliga. Viilimiseks kinnitatakse detail töölaua suru vahele ja viili hoitakse kahe käega. Seejuures peab viil liikuma piki serva või selle suhtes võimalikult väikese nurga all. Ristisuunas viilides võivad eseme kantidelt killud lahti murdudu. Viil on mitmelõikuriline lõikeriist materjali pinnalt õhukeste kihtide eemaldamiseks. Täpsemaks tööks on väikesed nõelviilid. Nõelviil on väike viil. Väikeste keeruka kujuga esemete kujundamisel kasutatakse ka viilimispinke. Raspel on suurte ja harvade, harilikult poolkoonusekujuliste hammastega viil. Viilide puhastamiseks kasuta traatharja.

 

 

 

Puidu lihvimiseks kasutatakse mitmesuguseid lihvpabereid. Liivapaber ehk abrasiivpaber on paber või riie, mille ühele poolele on liimitud peent liiva, mida kasutatakse abrasiivina. Lihvimisel on kaks võimalust: kasuta lihvimisklotsi, mille ümber pane lihvimispaber, või lihvi ilma lihvimisklotsits. Suuremaid detaile lihvi kahe käega. Karedat puidupinda lihvitakse algul jämedateralise ja seejärel peeneteralise või kulunud paberiga hõõrudes.

Puitu lihvitakse võimaluse korral pikikiudude või kiudude suhtes väikese nurga all.

Lihvimine on materjalide lõiketöötlemine abrasiivlõikeriistaga, mille lõikavateks elementideks on abrasiivmaterjalide terad.

Abrasiiv ehk abrasiivmaterjal on suure kõvadusega teraline kristalne aine, mille osakeste teravad servad kokkupuutes pehmema materjaliga kriimustavad ja kulutavad pinda.

 

Ristsõna Pindade_puhastamine 

Архивы